Pastırma

Pastırma Yazı Nedir

Pastırma Yazı, güneşli, hava sıcaklığının mevsime göre yüksek olduğu günler için kullanılan deyim genellikle sonbahar mevsiminin sonundaki(ekim ayının sonundan kasım ayının ortasına kadar) . Bazı yıllar birkaç kez yaşanır, bazen de hiç görülmez. Genellikle birkaç gün ya da bir hafta kadar sürer. Gündüzler güneşli, hafif rüzgarlı ve puslu, geceler serin geçer; yağış olmamakla birlikte geceleri don görülebilir.

Pastırma yazı nedir
Pastırma yazı, kutuplardan gelen alçak bir soğuk hava kütlesinin hareket sizleşerek sıcak bir yüksek basınç merkezi oluşturması sonucu ortaya çıkar. Bu merkezin özelliği, istikrarlı bir katmanlaşma yaratan önemli sıcaklık değişimleridir. Sonuçta havanın dikey hareketi engellenir ve alçaklarda yoğunlaşan duman, toz vb havanın puslu olmasına yol açar.
Gece ve gündüz arası sıcaklıkların birbirine yakin ve sıcak olması sebebi ile; pastirmanin en ideal şekilde kuruması bu donemde olur.Pastırma yazı deyimi, pastirmanin bu donemde hazırlanması sebebi ile verilmiştir. Dünyanın pek çok yerinde yaşanan bu dönem Almanya’da “kocakarı yazı”, İsveç’te “Azize Birgitta yazı”, Amerika Birleşik Devletlerinde “Yerli yazı” (Indian summer) gibi adlar alır.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir