Pastırma

Pastırma Pişirilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Pastırma Pişirilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Eşsiz lezzet pastırma çiğ olarak tüketildiği gibi çeşitli yemeklerin içerisine konularak  lezzet katması ve  farklı bir tat vermesi sağlanabilir peki pastırma pişirilirken nelere dikkat etmeliyiz bunları kısaca aşağıdaki gibi sıralayabiliriz

pastırma pişirirken dikkat edilmesi gerekenler

Pastırma pişirirken dikkate almamız gereken noktalar , pastırmaların tava içerisine dilim dilim dağıtılarak yerleştirilmesi gerekmektedir. Böylece her pastırma dilimi  daha kolay  ve hızlı bir şekilde pişebilecek ve çiğ kalmayacaktır.
Pastırmaların tavada kızartılması veya  pişirilmesi esnasında , pastırmaların tavaya yapışmaması için az miktarda tereyağı kullanılabiliriz. Bu sayede hem lezzet hem de görüntü açısından olumlu sonuçlar elde edilebilmektedir
Pişirme işlemleri sırasında, pastırmaya herhangi bir baharat ya da tuz kesinlikle eklenmemesi gerekmektedir. Bu durum Türk mutfağının vazgeçilmezi olan pastırma tadını bozabilmekte ve farklı tatlara çekebilmektedir. Bu nedenle tüketiciler, sade ve hafif yağda pastırmalarını pişirmeli ve gönül rahatlığıyla tüketmelidir.
Pastırmaları pişirirken, dilimlerin kurumaması için yüksek ateşte pişirilmemesi, daha çok kısık ateşin tercih edilmesi önerilmektedir. Buna bağlı olarak yaklaşık 4 dakikalık bir süre içerisinde lezzetli pastırmalar elde edilebilmektedir. Bu süre sonunda bireyler, pastırmalarını afiyetle tüketebilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir