Pastırma

Pastırma Nedir ?

Pastırma  nedir diye sorulunca ilk akla gelen  açıklama “çiğ etin çeşitli baharatlar ve tuzla kurutulması ve bu sayede uzun süre saklanmasını sağlanan  lezzetli bir et ürünüdür”.

Daha geniş bir anlatımla  büyükbaş hayvanların, pastırma yapmaya en uygun olan  bölgelerinden elde edilen etlerin, tuzlama, yıkanma, bastırılma, kurutulma ve çemenleme aşamalarından geçirildikten sonra oluşan salamura et ürünüdür. Çiğ olarak ya da pişirilerek tüketilebilen çok lezzetli ve aynı zamanda geleneksel bir Türk yemeğidir  ” Pastırma nedir ” Sorusunun tam cevabını vermek  için öncelikle  pastırmanın tarihçesini bilmek gereklidir.Kısaca pastırmanın tarihini anlatmaya çalışalım:

pastirma-nedir

Bir Türk Geleneği Pastırma

Binlerce yıl öncesine uzanan tarihi geçmişi olan pastırmanın, Oğuz Türkleri ve Hunlar tarafından Orta Asya’ da yapıldığı ve tüketildiği bilinmektedir . Anadolu’ ya Selçuklular ile birlikte geldiği de bilinen pastırma, ülkemizde bazı bölgelerle  özdeşleşen  ve o bölgeden özellikle Kayseri de yoğun üretimi olan bir üründür Kurutma işlemi pastırmanın yapılışının en önemli aşamasını oluşturur ve bu işleme uygun hava koşullarının bulunduğu bölgelerde yapılan pastırmalar, diğer bölgelere göre daha lezzetli olurlar. Bu kapsamda Türkiye’nin geçmişten beri en önemli pastırma üreticisi şehir Kayseri’ dir. Türkler tarafından Balkanlar ve Avrupa’ ya da taşınan pastırma, zaman içerisinde dünya genelinde kabul görmüş önemli bir tüketim malzemesi haline gelmiştir. ” Pastırma Nedir ” Sorusunun en net yanıtı tuzlanarak kurutulmuş büyükbaş hayvan etlerinin, çemenleme işlemiyle  oluşturulmuş özel bir gıda türüdür şeklinde verilebilir.

Pastırmanın Türleri Var mıdır?

Farklı türlerde üretilen pastırmalar da mevcuttur. En bilinen pastırma türleri; Kuşgömü pastırma, şekerpare pastırma , dilme pastırma  ve sırt  pastırma olarak adlandırılanlardır. Türk geleneksel mutfağının en önemli besin türlerinden olan pastırma, uzun süre bozulmaması ve kolay taşınması, yüksek protein değerleri ve besleyiciliği gibi avantajları nedeniyle,  Tarhin akışı içerinde uzun yıllar askeri bir yiyecek olarak kullanılmıştır. Günümüzde sofraların hemen her öğününde tüketilebilen ve özel yiyecekler arasında bulunan pastırma, en çok sevilen gıdalar arasında yerini korumaya devam ediyor.

Doğrudan büyükbaş hayvanların en güzel etlerinden üretilmesi, farklı bölgelerde yetişmiş büyükbaş hayvan etlerinin kullanılması, üretim aşamasının hayli meşakkatli oluşu, yapıldığı yerin iklim koşulları gibi etkenler pastırmanın lezzet farkına sahip olmasına neden olur. Bu sebeplerle, ülkemizde bilinen en güzel pastırmalar Kayseri Şehrinde üretilmektedir. Şehirde pastırma üretimi yapmakta olan, yüzlerce yıla uzanan üreticiler bulunduğu gibi, bu uzun süreç içerisinde edinilen bilgiler, deneyimlerle birlikte, gelişen teknolojinin yeni olanakları da kullanılmaya başlanmıştır. Pastırma Nedir Denildiğinde akla ilk önce geleneksel bir Türk yemeği olduğu ve dünyaya da Osmanlı İmparatorluğu döneminde yayıldığı gelmelidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Neden küçükbaş hayvan etinden yapılmıyor pastırma? sorunuza kısaca :

   Pastırma” Genelde sığır, at, deve etinden yapılan pastırma, koyun, keçi etinden de yapılmaktadır. En kaliteli pastırma ise sığır etinden olmaktadır.
   Veya pastırmada etin büyüklügü ve hacmi büyükbaş sıgır etinden daha verimli olarak çıkmaktadır

 1. Pastırma Nedir?
  Pastırma; çiğ etin çeşitli baharatlar ve tuzla kurutulması ve bu sayede uzun süreli saklanması için yapılan yapılan lezzetli bir yiyecek. Türk mutfağının ve sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinin başında gelir. İlk olarak Orta Asya’da Hunlar tarafından yapıldığı bilinen pastırmanın ülkemizdeki ana üretim yeri Kayseri‘dir. Geçmişte savaşlar sırasında askerlerin yanına konserve ile birlikte aldıkları başlıca besin kaynakları arasında yer aldığı bilinir.

  Zorlu koşullarda askerlerin ve süvarilerin daha güçlü ve dayanıklı olmalarını sağlamak amacıyla pastırma tüketildiği söylenir.

 2. Pastırma kayseri ile özdeşleşmiş eşsiz lezzet ne kadar anlatsak saatlerce satırlar doldursak pastırma nedir anlatamayız ama yazınızı okudummo tadı hissettim teşekkür ederim

 3. Pasatırma nedir diye soracak olursak bu sorunun en güzel cevabı : pastırma Türk tarihindeki türklerin en büyük ve doğal besin kaynazkların her zaman zirvesindedir.

 4. Bir Türk Geleneği Pastırma Binlerce yıl öncesine uzanan bir tarihi geçmişi olan pastırmanın, Oğuz Türkleri ve Hunlar tarafından Orta Asya’ da yapıldığı ve tüketildiği bilinmektedir . Anadolu’ ya Selçuklular ile birlikte geldiği de bilinen pastırma, ülkemizde bazı bölgelerle özdeşleşen bir üretim mekanizmasına sahiptir. Kurutma işlemi pastırmanın yapılışının en önemli aşamasını oluşturur ve bu işleme uygun hava koşullarının bulunduğu bölgelerde yapılan pastırmalar, diğer bölgelere göre daha lezzetli olurlar. Bu kapsamda Türkiye’ nin geçmişten beri en önemli pastırma üreticisi şehir Kayseri’ dir. Türkler tarafından Balkanlar ve Avrupa’ ya da taşınan pastırma, zaman içerisinde dünya genelinde kabul görmüş önemli bir tüketim malzemesi haline gelmiştir. ” Pastırma Nedir ” Sorusunun en net yanıtı tuzlanarak kurutulmuş büyükbaş hayvan etlerinin, çemenlenme işlemiyle oluşturulmuş özel bir gıda türüdür şeklinde verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir