Hakkımızda

Günümüzde dünyanın her yerinde çok özel ve aynı zamanda benzersiz bir lezzet fırtınası oluşturan pastırma, Türk dünyasının geleneksel gıdalarından biridir. Selçuklu İmparatorluğu döneminde Orta Asya’ dan önce Anadolu’ ya, ardından da Avrupa’ ya ve dünyanın diğer bölgelerine ulaşmıştır. Ulaştığı her toplum tarafından hızla benimsenen eşsiz bir lezzet olan pastırma, günümüzde farklı ülkelerde benzer olmakla birlikte, farklı şekillerde üretiliyor. Geleneksel lezzetine günümüzde en fazla Türkiye’ de ve Türkî Cumhuriyetlerin bazılarında ulaşılabilir. Ancak pastırma üretiminde Kayseri, geleneksel ve modern olmak üzere iki ayrı şekilde en önemli üretim merkezlerinden biridir.

Sağlığımıza faydaları saymakla bitirilemeyecek kadar fazla olan pastırma, besleyici, doyurucu, protein değeri çok yüksek, her öğünde tüketilebilen ve aynı zamanda garnitür olarak çok geniş bir yelpazede yemeklere olağanüstü bir lezzet veren bir gıda türüdür. Pastırma üretimi hayli zor ve bu nedenle de her yerde doğru lezzet standardında üretilmesi mümkün olmayan bir gıda türüdür. Pastırmanın anavatanı, üretim teknikleri, türleri, yapılış aşamaları, faydaları, nasıl pişirilebileceği, garnitür olarak nasıl kullanılacağı ve buna benzer bilinmeyen her konuda ayrıntılı bilgilere ulaşabileceğiniz bir misyonla oluşturduğumuz platformumuz, kültürümüzün önemli unsurlarından biri hakkında unutulmuş her şeyi yeniden hatırlamamızı sağlayacak.

Kültür aktarımı yoluyla dünyanın geneline ulaşan sayısız örnek arasında önemli örneklerden biri olan pastırmanın hakkında, günümüze kadar yeterli araştırmalar yapılmamış olması bilinmeyen yönlerinin de çok fazla olmasına neden oluyor. Bu eşsiz lezzet hakkında yaptığımız araştırmalar ve sonuçlarını paylaşmak üzere kurduğumuz platformumuz da, pastırmanın izlerini tarihimizin izleri arasında dolaşarak bulmaya devam edeceğiz. Pastırma hakkında bilinmesi gereken her konuda bilgiye ulaşabileceğiniz web sitemiz, yoğun bir araştırma ve sorgulama süreci sonucunda oluşturulan verilerden özenle hazırlanıyor.