Pastırma

En güzel pastırma hangisidir?

Daha önceki yazılarımızda pastırma nedir pastırma nasıl yapılır pastırma nasıl saklanır konularına deginmeye çalışmıştım bu yazımda En güzel pastırma hangisidir?  sorusuna cevap veremeye çalışacagım yorum sizlerin

Tütünlük Pastırma: Kayseri’de dananın sırt kısmını bütün olarak çıkarıp (yani antrikot ve kontrafile diye iki bölüm halinde çeyrek karkas yöntemi ile değil) 3’e bölüyorlar. Antrikotun boyun tarafına yakın ve daha az yağlı kısmından antrikot pastırma; antrikotun daha orta kısmıda olan ve daha yağlı tarafından tütünlük pastırma, en az yağlı olan kontrafile kısmından ise sırt pastırmayı üretiyorlar. Ete lezzetini veren yağ olduğu için, ağzının tadını bilenler için en değerli pastırma işte bu tütünlük pastırma.

en güzel pastırma hangisi

Sakal Oynatan pastırma: Yağlı ve ağızda eriyen pastırmayı tanımlamak için Kayseri ’de eskiden kullanılan bir sıfat. Gerçekten güzel olan pastırma, çiğnemeye bile gerek kalmadan, damak hareketleri ile ağızda erirmiş. İşte, çene hareket etmeden sadece sakalların titremesinden fark edilen bu yeme şeklini betimliyor sakal oynatan. Yani kısaca ağızda eriyen pastırmayı anlatıyor.

Kuşgömü pastırma: Malum bonfileden yapılan pastırmanın adıdır kuşgömü. Ama hep merak etmiştim bu kuşgömü ismi nereden geliyor diye. Pastırmacılardan birinin anlattığına göre, eskiden bonfileyi çevresindeki yağı ile pastırma yaparlarmış. Yani çevresi yağ ile kaplı, orta yeri ise yağsız löp et olurmuş. İşte yağ ile çevrelenen, bu löp eti tarif için kuş gömü denirmiş bu parçaya. Ama tabii artık, bonfile temizlenip, pastırma yapıldığından tam da bu anlamın hakkını vermek mümkün olmuyor. Bu tarz çevresi yağlı bir tarif, nasıl bir lezzete yol açardı tahmin bile edemiyorum. Tabii bu tanım gerçekten doğru mu onu da bilmiyorum. Bir kaç kişiden daha teyit etmem gerekeceği kesin.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir